Остеобластома хребта — різновиди і симптоми

Зміст:

 • Різновиди і причини
 • Симптоматика
 • Діагностика
 • Лікування
 • Прогноз

Остеобластома – доброякісна пухлина кісткової тканини. Найчастіше вона визначається у дітей, а також в юнацькому віці. Пацієнтами онколога з цією патологією люди можуть ставати аж до 30 років. У людей старшого віку остеобластома діагностується набагато рідше.

osteobl2

Що стосується статевих відмінностей, то захворювання частіше реєструється у чоловіків, ніж у жінок. Пухлина розвивається досить швидко і за розмірами може варіювати від 2 до 10 див. Патологія протікає практично без симптомів і тільки в рідкісних випадках можуть з’являтися незначні больові відчуття. Проте лікування можна і не проводити, якщо розміри освіти незначні, вона не доставляє незручності і не є косметичним дефектом.

Різновиди і причини

Остеобластома кістки може бути двох видів. Перший вид – пухлина, яка називається химерною. Вона складається з числа кількості клітин, але має сприятливий прогноз.

У пацієнтів старше 30 років пухлина буде носити назву агресивна. Вона протікає з частими рецидивами, має межі, і може рости буквально в самій середині кістки.

Що є причиною появи освіти, досі залишається загадкою. Є думка, що це спадкове захворювання, яке з імовірністю 50% може передаватися з покоління в покоління. Також причинами можуть бути:

 1. Травми.
 2. Запальні захворювання кісткової тканини.
 3. Сифіліс в останній стадії.
 4. Ревматизм.
 5. Порушений обміну кальцію в організмі.

До факторів ризику слід віднести постійну травму на одному місці, що особливо характерно для спортсменів.

Остеобластома частіше діагностується в районі хребта, що з часом призводить до швидкого прогресування сколіозу. Однак іноді вона може зустрічатися і на інших кістках.

Як вже говорилося вище, остеобластома – доброякісна пухлина, тому метастазів вона не дає. Наявність відразу декількох утворень зустрічається дуже рідко, як правило, це одна пухлина, наприклад, остеобластома крижів.

Симптоматика

Наприклад, остеобластома стегнової кістки невеликих розмірів часто непомітна тривалий час. Тільки якщо відбувається здавлювання нервів або судин, починає проявлятися певний дискомфорт.

В основному захворювання не має симптомів і виявляється випадково при рентгенографії з іншого приводу, наприклад, при переломі кістки.

Симптоми будуть залежати від того, де саме локалізується освіта.

Якщо це кістки тулуба або кінцівок, то основними проявами можна вважати тягнуть болі в м’язах, порушення руху, дискомфорт або навіть біль, які виникають при спробі поворухнути, зігнути або розігнути суглоб. При цьому можливе одночасне розвиток ревматизму.

Якщо новоутворення було діагностовано в черепі, то тут можуть бути такі прояви, як:

 1. Головний біль.
 2. Носова кровотеча.
 3. Утруднення дихання.
 4. Біль у горлі.
 5. Порушення зору.
 6. Епілептичні припадки.
 7. Випинання очного яблука.

Якщо уражається щелепу, то сильно знижується її рухова активність.

Хоча це доброякісна пухлина, її розвиток особливо небезпечно всередині черепа, в безпосередній близькості від головного мозку. Це може викликати втрату пам’яті, підвищення внутрішньочерепного тиску, гормональні збої, розвиток епілепсії. Тут симптоми будуть залежати від того, яка саме область мозку здавлюється пухлиною.

Діагностика

В основі діагностики – рентгенографія. На знімку чітко видно утворення овальної форми. При цьому можна чітко визначити його розміри, розташування і супутні патології, якщо вони є.

Але при невеликих новоутвореннях рентген виявляється неефективним, тому тут в ідеалі використовувати МРТ або КТ.

Лікування

Операція при остеобластоме показана не завжди. Основними показаннями до такого виду лікування можна вважати такі ситуації:

 1. Перешкода для функціонування органів та систем у нормальному режимі.
 2. Є помітний косметичний дефект.
 3. Починається затримка в розвитку кістки або навіть кістка починає деформуватися.
 4. Пухлина швидко росте.

Під час операції видаляється не тільки пухлину, але і частина кістки. У всіх інших випадках показане тільки спостереження в онколога і хірурга.

Прогноз

osteoblЯкщо захворювання було виявлено на початковому етапі, а операція проведена в дитячому віці, то прогноз сприятливий. Що стосується рецидиву, то він виникає у 20% після оперативного втручання, і це досить високий показник.

Найбільш небезпечними вважаються остеобластома на обличчі і всередині черепа. В цьому випадку є ризик смерті, який дорівнює 3%.

На жаль, це новоутворення в 25% випадків призводить до розвитку ракового захворювання кісток –

Оставить комментарий