Деформуючий остеоартроз колінного суглоба — лікування, стадії, ЛФК при гонартрозе

зміст:

 • Причини появи гонартроза
 • Симптоми і стадії хвороби
 • лікування

Деформуючий остеоартроз колінного суглоба, які ще називають гонартрозом, є дегенеративно-дистрофічних захворюванням колінного суглоба.

Колінний суглоб знаходиться практично під постійним тиском, оскільки він повинен утримувати на собі всю масу тіла, забезпечуючи при цьому достатню рухливість ніг. Згодом починає поступово стоншується гиаліновий хрящ, який і забезпечує рухливість поверхонь суглоба і їх амортизацію. Коли він зникає повністю, оголюється кістка, яка після цього починає розростатися, утворюючи екзостоз (шипи). В результаті змін, що відбуваються деформується коліно.

Хворі часто називають це захворювання «відкладенням солей», хоча насправді солі кальцію ніякого відношення до цієї хвороби не мають, так що ця назва помилкове.

Взагалі ж ця хвороба вважається вікової, їй особливо схильні люди, вік яких перевалив за 40 років, причому жінки хворіють приблизно вдвічі частіше, ніж чоловіки. Вважається, що цим захворюванням в тій чи іншій формі страждає до 20 відсотків всіх людей .

Причини появи гонартроза

Взагалі розрізняють первинну і вторинну форми гонартроза.

Причини виникнення первинної форми точно не відомі, найбільш поширена версія припускає, що захворювання виникає в результаті занадто великих навантажень на суглоб і вікових змін.

остеоартроз колінного суглоба

Вторинна форма хвороби зазвичай розвивається у людей, що мали різні травми колінного суглоба, або перенесли інші захворювання.

Загалом передбачається, що поява деформуючого остеоартрозу колінного суглоба може бути викликано такими факторами:

 • низькою руховою активністю;
 • надмірною вагою;
 • віковим фактором (віковими змінами);
 • інтенсивним навантаженням на ноги (спортивні навантаження);
 • травмами колінного суглоба (розрив зв’язок, розрив меніска і т.д.);
 • деякими захворюваннями (цукровий діабет, подагра, ревматоїдний артрит і т.д.).

Симптоми і стадії хвороби

Симптоми цієї хвороби досить прості і зрозумілі, при цьому сила їх прояви безпосередньо залежить від ступеня вираженості і стадії захворювання. Зазвичай така хвороба проявляє себе:

 • локальними болями в коліні, інтенсивність яких наростає в міру розвитку хвороби;
 • обмеженою рухливістю суглоба, через яку з’являється скутість рухів в коліні;
 • повне блокування суглоба, яка призводить до неможливості руху.

При цьому симптоми в перший час проявляються слабо, тому в більшості випадків людина їх просто ігнорує. Але на більш пізніх стадіях захворювання лікування ускладнюється, аж до необхідності хірургічного втручання.

Давайте розберемося, які стадії розвитку остеоартрозу колінного суглоба.

1 стадія

На цій стадії хвороба проявляє себе дуже слабо, тому багато хворих просто ігнорують симптоми захворювання. З’являється відчуття стягування під колінним суглобом. З’являються складності при ходьбі після тривалого перебування в статичному положенні (сну, наприклад, або після тривалого перебування в сидячому положенні), але при цьому біль швидко вщухає після нетривалого руху (коли людина «розходиться»). Також з’являється незначна біль і дискомфорт після тривалого стояння або фізичних навантажень.

На цій стадії захворювання деформирующих змін ще немає, рухливість суглобів залишається нормальною.

2 стадія

У перший час симптоми остеоартрозу виявляються проявляються слабо, і пацієнти їх ігнорують

У перший час симптоми остеоартрозу виявляються проявляються слабо, і пацієнти їх ігнорують

Симптоми стають більш вираженими, тут вже багато хто починає звертати на них увагу і замислюються про похід до лікаря. На жаль, у багатьох все зупиняється на думках про лікування, далі справа не йде (немає часу йти до лікаря, лікуватися і т.д.). Хоча саме на цій стадії лікування може принести дуже хороший ефект і повернути людину до повноцінного активного життя.

На цій стадії захворювання проявляє себе сильними і тривалими болями всередині суглоба, при цьому з’являються болі в литках ночами і вечорами. Також починається деформація суглоба, вона швидко стає помітною. При цьому обмежується ступінь свободи колінного суглоба (згинання-розгинання) аж до його повної нерухомості, з’являється набряк коліна, при ходьбі відчувається хрускіт в коліні.

3 стадія

Це стадія «запущеній» хвороби, при ній болю приймають постійний характер, стають дуже тривалими, при цьому біль не вщухає в будь-якому положенні (при ходьбі, стоячи, сидячи, коли нога в спокої, під час сну). З’являється чутливість до зміни погодних умов.

Деформація суглоба починає прогресувати, її можна легко побачити неозброєним оком. З цієї причини з’являється кульгавість, сильно обмежується рухливість суглоба аж до того, що коліно не вдається зігнути навіть під прямим кутом.

лікування остеоартрозу

медикаментозна терапія

Лікування цього захворювання може проводитися як консервативними, так і хірургічними методами. Метод лікування вибирається залежно від того, наскільки виражена ступінь захворювання, яка клінічна картина, які індивідуальні показання і стан пацієнта. Лікування здійснюється лікарем травматологом-ортопедом.

В першу чергу пацієнтові прописується медикаментозна терапія. Зазвичай лікар призначає нестероїдні протизапальні препарати, які повинні зняти запалення і біль в суглобі. У гострій фазі хвороби, коли гонартроз ускладнений

Щоб підтримати функцію суглоба призначаються хондропротектори, які застосовують у вигляді курсового лікування.

При необхідності для зняття болю також можуть призначатися анальгетики, але при цьому пацієнт не повинен забувати, що виключно ліками з хворобою не впоратися.

Лікувальна фізкультура

Медикаментозні методи покликані зняти біль і запалення, підтримати стан хряща. Але відновити рухливість суглоба вони не в їх силах.

У міру зникнення хрящової захисту хвора людина починає відчувати серйозну біль при будь-якому навантаженні на суглоб. В результаті людина починає «берегти» суглоб, щоб уникнути болю, а це неминуче призводить до гіподинамії. Саме гіподинамія є в кінцевому підсумку причиною слабкості зв’язок і атрофії м’язів. Тому хворому при загостренні хвороби надають таке положення, яке повинно забезпечити максимальне розвантаження суглоба і спокій. Через кілька днів після того, як біль і запалення вдалося зняти, необхідно приступати до рухів суглоба.

Лікувально-фізкультурний комплекс при такому захворюванні триває кілька цілей. Його основним завданням є відновлення рухливості суглоба і амплітуди рухів в ньому. Після цього приступають до збільшення витривалості і сили м’язів. Останнім етапом ЛФК є аеробне тренування. Тільки після проходження такого курсу можна приступати до інших методів лікування.

Найскладнішим завданням в лікувальній фізкультурі є дозування навантаження. Проблема в тому, що з одного боку необхідно убезпечити хворий суглоб, не перевантажувати його, оскільки це загрожує загостренням хвороби. А загострення неминуче призведе до постільної режиму, в результаті все доведеться починати спочатку. З іншого боку досягти хорошого ефекту від короткочасної фізичного навантаження просто неможливо.

Пропонуємо вам подивитися відео, з якого ви дізнаєтеся, які вправи потрібно виконувати при гонартрозе:

Після закінчення лікування пацієнт повинен розуміти, що з цим проблемним суглобом він має жити, з ним потрібно рахуватися, а значить — потрібно докорінно змінювати спосіб життя. Рухова активність повинна правильно поєднуватися з режимом розвантаження суглоба.

Саме тому завданням ЛФК є привчання людини до рухової активності, здорового способу життя, вироблення нового рухового стереотипу, навчання вправам для самостійного виконання.

Хірургічні методи лікування

Оперативне лікування гонартрозу проводять за допомогою ендоскопічної лікувально-діагностичної операції — артроскопії. Під час виконання операції проводиться найбільш повна діагностика захворювання, визначається стан суглоба, видаляються з суглоба зруйновані елементи менісків, хряща і інших пошкоджених структур.

Якщо хвороба прийняла запущену форму (3-тя стадія захворювання, симптоми якої описані вище), лікар може рекомендувати провести ендопротезування суглоба. У цьому випадку хворий суглоб буде замінений на штучний імплантат, який називають ендопротезом. Такі ендопротези виготовляються з різних матеріалів — титану, сталі або поліетилену, при цьому вони служать досить довго (по 20-30 років), гарантуючи збереження нормального життя для пацієнта.

Оставить комментарий