Деформуючий артроз колінного суглоба: симптоми, причини і лікування захворювання

зміст:

  • Причини розвитку захворювання
  • Симптоми на різних клінічних стадіях гонартроза
  • лікування хвороби

Деформуючий артроз колінного суглоба, симптоми, причини розвитку та лікування якого ми розглянемо нижче, є досить поширеною проблемою. За статистикою з цією хворобою так чи інакше стикається практично кожна п’ята людина, але при цьому вона найбільш характерна для людей, які старші 40 років. Крім того, це захворювання набагато частіше зустрічається у жінок.

artroz-kolennogo-sustava

Складність в тому, що це захворювання прогресує поступово, не проявляючи себе відразу значущими симптомами. Так, незначний біль в коліні людьми зазвичай сприймається просто як прикре непорозуміння, яке «пройде саме». Але біль поступово приймає хронічний характер, посилюється, рухливість суглоба поступово обмежується, а після цього він починає поступово змінювати свій зовнішній вигляд. Тоді вже людина звертається до лікаря, але проблема в тому, що це відбувається на пізніх стадіях розвитку захворювання, коли лікування вже є досить складним і часто — не дуже ефективним. Тому вкрай корисно уявляти собі, що представляє собою артроз колінного суглоба 1 і 2 ступеня, коли симптоми ще не дуже виражені. Але виявлення хвороби саме в цей момент дає найбільші шанси на успішне лікування.

Які причини розвитку даного захворювання?

Гонартроз є досить поширеним захворюванням з яким стикаються в основному люди похилого віку. Але за останні кілька років ця хвороба значно «помолодшала», зараз в «групу ризику» потрапляють люди, які старше 30 років.

Існує два основних види цього захворювання — первинний і вторинний артроз. Первинний зустрічається не так часто, але це самостійне захворювання, яке з’являється само по собі, не будучи при цьому наслідком впливу інших факторів. При цьому причини розвитку даної хвороби не відомі, але вважається, що причиною його розвитку є метаболічні порушення.

Так, вважають, що до розвитку артрозу колінного суглоба може привести практично будь-який процес, при якому відбувається пошкодження суглобового хряща . Це може бути порушення обміну речовин, ендокринні розлади, різні порушення кровообігу (атеросклероз, варикозне розширення вен і т. Д.).

Однією з поширених причин розвитку хвороби вважаються фізичні навантаження і травми суглоба. Так, посттравматичний артроз колінного суглоба — поширена проблема у спортсменів. Але навантаження на суглоб не завжди пов’язана зі спортом — надмірна вага також навантажує суглоби, при цьому спроба «скинути вагу» за допомогою бігу може виявитися серйозною помилкою. З цієї причини людям із зайвою вагою рекомендують відмовитися від бігу і перейти на швидку ходьбу.

Вторинний гонартроз найчастіше виникає через недостатньо правильного або неповного лікування постійних мікротравм суглобів, які можуть виникати через:

  • меніскопатія (травми меніска, які можуть з’являтися при невдалих рухах);
  • генетичні патології (вважається, що існує генетична схильність до захворювань такого типу, також причиною може стати нестача колагену певного типу);
  • тривалі статичні навантаження на суглоб (яскравий приклад — сидіння на корточках, при якому м’язи напружені не дуже сильно, а ось суглоб виявляється в перевантаженому стані);
  • зайву вагу (що призводить також до постійної надмірного навантаження на суглоб);
  • значні навантаження на суглоби (такі виникають при катанні на сноуборді і лижах, бігу, стрибках, грі в баскетбол і футбол).

Також причиною розвитку захворювання може стати вроджена неповноцінність колінних суглобів, а також запальні процеси в цих суглобах.

Які симптоми на різних клінічних стадіях гонартроза?

Міркуючи про те, як вилікувати артроз колінного суглоба, часто говорять про важливість своєчасного діагностування проблеми. Так, всі фахівці сходяться на тому, що набагато легше зупинити розвиток хвороби, якщо вона була виявлена ще на 1 або 2 стадії розвитку, а ось при пізньому діагностуванні цього захворювання домогтися якихось значимих результатів при лікуванні досить складно . Але основна проблема полягає в тому, що на ранніх стадіях хвороба проявляє себе трохи, тому люди часто просто ігнорують такі симптоми.

Так, єдиним значущим симптомом захворювання на 1-й стадії є тупий біль, який локалізується в глибині суглоба. З’являється вона зазвичай після тривалого навантаження, тому люди рідко звертають на неї увагу.

simptomy-artroz-kolennogo-sustavaБольові відчуття на 2-й стадії цієї хвороби вже інтенсивніші і тривалі, може також з’являтися «хрускіт» в суглобах при ходьбі. Вранці з’являється деяка скутість суглобів, але вона зникає через деякий час після ходьби. Може спостерігатися невелике обмеження рухливості при розгинанні і згинанні суглоба. Але симптомів хоча і багато, всі вони малопомітні, тому більшість людей знімають біль в коліні звичайними анальгетиками, а на інші проблеми просто не звертають уваги.

На третій стадії біль стає постійним і при цьому посилюється незалежно від того, чи рухається людина, або знаходиться в стані спокою. З’являється чутливість до зміни погоди, через серйозних обмежень руху в суглобах різко змінюється хода, суглоб збільшується в розмірах і деформується. Все це може супроводжуватися частими запаленнями і напруга м’язів, які розташовані близько суглоба.

Ігнорувати такі симптоми вже не в змозі навіть дуже терпляча людина, тому в більшості випадків люди і звертаються до лікаря саме на цій стадії розвитку хвороби . Проблема в тому, що «процес» вже серйозно запущений, тому досить складно буде змінити ситуацію на краще.

Як лікують це захворювання?

Як лікувати артроз колінного суглоба — питання досить складне і об’ємний. Зазвичай процес лікування поєднує в собі цілий ряд лікувальних заходів, які повинні зняти больові відчуття, активізувати кровообіг біля ураженого суглоба, зупинити руйнування суглобного хряща і прискорити його відновлення, збільшити рухливість самого суглоба і зміцнити навколишні його м’язи.

lechenie-artroza-kolennogo-sustavaДля усунення больових відчуттів зазвичай застосовуються нестероїдні протизапальні препарати. Найчастіше їх застосування просто необхідно, оскільки біль постійна і при будь-якому впливі на суглоб вона посилюється. Отже, при артрозі колінного суглоба НПЗП зазвичай застосовуються перед тим, як буде проводитися масаж,

Основним же лікуванням є прийом хондропротекторів . Ці препарати не стільки усувають біль, скільки сприяють відновленню пошкодженої хрящової тканини, а також кращому виробленню суглобової рідини. Лікування даного захворювання просто втрачає сенс без цих препаратів, оскільки інших методів відновлення хрящової тканини по суті не існує.

Також при лікуванні активно застосовуються різні мазі і креми, а також компреси. Слід розуміти, що вони не можуть позбавити людину від хвороби, їх основне завдання — зняття больових відчуттів.

Один з поширених методів — використання внутрішньосуглобових ін’єкцій кортикостероїдних препаратів . Вони практично моментально знімають больовий синдром, ніж та заслужили визнання у багатьох лікарів, які почали призначати їх мало не в профілактичних цілях. Але при цьому Євдокименко (представник цілком традиційної медицини, досить відомий і шанований фахівець), як і ряд інших фахівців, лікування артрозу колінного суглоба з частим використанням таких препаратів вважають невиправданим, оскільки по суті весь їх ефект зводиться до знеболення, а найчастіше цього можна домогтися і менш «кардинальними» засобами. При цьому сам по собі цей препарат вимагає дотримання деяких правил, про які багато фахівців просто не замислюються, захоплюючись «моментальним» ефектом.

Чималу роль в лікуванні відіграє й харчування — дієта при артрозі колінних суглобів не так вимоглива до вибору продуктів, як до їх якості, а точніше — до відсутності в них консервантів та іншої «хімії».

Лікування такого захворювання, як артроз колінного суглоба, також передбачає використання таких методів, як мануальна терапія, фізіотерапія і лікувальна гімнастика. Але при цьому можна відзначити, що найбільш ефективні вони на ранніх стадіях розвитку захворювання.

Оставить комментарий