Артрит кульшового суглоба — симптоми і лікування

Зміст:

  • Як проявляється
  • Діагностика
  • Як позбутися

Артрит кульшового суглоба, який ще називається коксит, це запальне захворювання, яке має різні причини, а сам запальний процес в синовіальній оболонок, яка знаходиться всередині суглобової сумки. Без правильного і своєчасного лікування такий стан дуже швидко перетворюється на артроз.

З’являється хвороба завжди з якоїсь причини. Найчастіше це ускладнення травм або поранень ніг, а також результат занесення мікробів під час діагностичної пункції або операції. Інша причина – прорив довколишнього гнійника, наприклад, флегмони. Також може відбутися інфікування та з інших, досить віддалених вогнищ інфекції – тонзиліт, отит, пневмонія.

Крім цього, зустрічаються і специфічні гнійні артрити, які пов’язані з такими захворюваннями, як туберкульоз, гонорея, сифіліс.

Як проявляється

Найчастіше зустрічаються туберкульозна і гнійна форма. Все інше буває відносно рідко.

При гнійному ураженні симптоми починаються гостро, з переважанням ознак інтоксикації, а саме лихоманки, слабкості, пітливості, втрати апетиту, головного болю. Є і сильно виражені місцеві зміни. Так, наприклад, шкіра над місцем запалення напружена, гаряча на дотик, почервоніла. Також є скарги на сильний і різкий біль, яка стає практично неможливою при будь-якому русі. З-за наявності гною в порожнині суглоба його форма сильно змінюється.

Інші форми патології розвиваються поступово і немає такої яскравої клінічної картини, яка дозволяла б легко поставити правильний діагноз. Ознаки артриту кульшового суглоба будуть відзначатися тільки через деякий час від початку хвороби. Як правило, це тупі ниючі болі, на які мало хто звертає увагу, та й приписуються вони в основному втоми. Іноді відзначається обмеження обсягу рухів та ускладнена ходьба. Руху з-за поганої рухливості сильно скуті, невпевнені, хода з прихрамыванием.

Найчастіше такі ознаки з’являються при знаходженні кінцівки в одному положенні тривалий час, наприклад, при годинному сидінні чи стоянні. З часом дуже повільно з’являються ознаки атрофії м’язової тканини і кістковий анкілоз.

Туберкульозний артрит починається після туберкульозної інтоксикації. При цьому симптомами можуть бути не тільки запальні процеси, але і вивихи, нерухомість суглоба, атрофія м’язової тканини, вкорочення кінцівки. У дітей це захворювання протікає більш важко, а симптоми в області поразки виражені набагато сильніше.

Симптоми та лікування псоріатичного артриту знаходяться в окремому рядку. В окрему групу слід віднести і ревматоїдний артрит, так як основними захворюваннями тут будуть псоріаз в першому випадку і ревматизм у другому. Саме вдале лікування цих захворювань дозволить позбутися і від запального процесу в цьому великому суглобі.

Зміни, які відбуваються на тлі запалення, призводять до розвитку вторинного коксартрозу.

Діагностика

Перш, ніж починати лікування артриту кульшового суглоба, слід провести діагностичні процедури і встановити точну причину хвороби. Обстеження проводить ортопед або травматолог. З’ясовується анамнез хвороби – характер і інтенсивність болю, тривалість перебігу захворювання, наявність інших захворювань суглобів. Звертають увагу на наявність атрофії кінцівки, на форму суглоба, на можливість виконувати активні або пасивні рухи.

Обов’язково проводяться такі дослідження, як УЗД, МРТ, КТ, рентгенографія, і деякі інші. Для того, щоб визначити характер запалення, проводиться пункція з подальшим вивченням синовіальної рідини на предмет мікроорганізмів. Іноді проводиться діагностична артроскопія.

Як позбутися

Лікування артриту буде залежати від причин, які викликали хворобу. У гострій стадії робиться все для того, щоб пацієнт не ворушив ногою, для цього використовується гіпсова лангета і прописується постільний режим.

Препаратами для лікування артриту можуть бути НПЗЗ, хіміотерапія, яка використовується при наявності туберкульозу, прийом антибіотиків при гнійному варіанті, за показаннями можуть бути виконані внутрішньосуглобові ін’єкції кортикостероїдів. Також проводиться відкачування гнійного вмісту і промивання порожнини антисептичними рідинами.

Після купірування больового синдрому можна приступати до вправ і іншим реабілітаційним заходам, які особливо показані пацієнтам з артрит кульшового суглоба. Також необхідний масаж, лікувальна гімнастика, лікування ультразвуком, УВЧ, грязелікування, парафінолікування.

Прогноз при правильному лікуванні найчастіше сприятливий, проте деяка тугоподвижность може зберігатися. При деяких формах може залишитися повна нерухомість ноги. При гнійному артриті нерідко розвивається таке ускладнення, як сепсис.

Оставить комментарий