Вертельный бурсит кульшового суглоба — особливості, симптоми і лікування

Зміст:

 • Характеристика захворювання
 • Фактори ризику
 • Симптоматична картина
 • Терапевтичний підхід

Бурсит – не що інше, як запальне явище в синовіальній суглобовій капсулі (бурсі). Остання є як амортизуючий компонент під час здійснення рухових актів, знижує взаимотрение під час рухів у суглобовому з’єднанні. Стегнова кістка має специфічний відросток під назвою великий рожен (трохантер). До цього виступу приєднуються м’язові групи, без них неможливо вчинити активні рухові дії в стегні. Бурса — це покриття великого вертлюга, запальний процес у ній веде до обмеженим руху в стегновому артрсоединении, розвитку різких, дискомфортних проявів.

Вертельный бурсит ТБС формується на тлі подразнюючої дії на поверхню синовіальної сумки, що приводить до запалення сухожильних волокон середньої, малої м’язових груп сідничної області в точках їх кріплення до трохантеру. Паралельно запалюється поруч локалізована слизова оболонка капсули.

Характеристика захворювання 

Такий патпроцесс найчастіше ускладнює перебіг остеоартрозу. Він в основному зачіпає жіноча стать у віці від 40 років. Літні особи (старше 60-річного віку) піддаються ризику розвитку патології. Вона проявляється больовим синдромом, віддають по зовнішній верхній площині стегнової частини. Якщо його не лікувати, буде докучати хворому в період физактивности і навіть у стані спокою.

Фактори ризику

Обумовлюючі этиофакторами слід назвати:

 • Травматичне пошкодження стегна. Часто відбуватися під час падіння на суглобне зчленування. Внаслідок удару об кут, при тривалому перебуванні в стоячій позиції відбувається подразнення слизової бурси трохантера, що, в свою чергу, призводить до запальних реакцій.
 • Сильні і постійні спортивні фізнагрузкі.
 • Оперативна процедура ендопротезування. Патологія розвивається внаслідок утворення післяопераційного рубця. Останній викликає натяг м’яких тканин, що веде до подразнення вертлюгової капсули.
 • Сидячий, гиподинамичный спосіб життя.
 • Статичні трансформації хребетного стовпа, викривлення осі.
 • Умови переохолодження.
 • Асиметрична довжина ніг. Таке веде підвищенню фізнагрузкі на суглобні з’єднання.

Вертельный бурсит відбувається в результаті збільшення взаимотрения вертлюгової бурси і трохантера. Таке збільшується із-за недостатньої кількості (або взагалі відсутність) интрасуставной рідини. Суглобне зчленування деградує, артикулярна хондральная тканина трансформується.

Симптоматична картина

Базисне прояв – больовий синдром. Супроводжується иррадиированием по зовнішній поверхні стегнової кісткової структури. В деяких варіантах він пекучого характеру. Пацієнт не може перебувати на ураженій стороні. Хворобливе відчуття інтенсифікується в період сну, вночі, у хворого відбувається розлад нормального сну. Альгические прояви інтенсифікуються під час подъемп сходового маршу, здійснення ротаційних рухових актів стегном.

В зоні вертлюгової бурсынаблюдается при пальпировании припухлість. У разі натискання на неї болюче відчуття інтенсифікується. Ротаційні дії артрсоединении інтактні. Патології властиво інтенсифікація альгии при лежанні на пошкодженій стороні. Альгическое прояв здатна іррадіювати дистально, розміщуючись на зовнішній площині суглобового сочлегнения.

Типово розвиток больового синдрому під час ходьби, коли дратується суглобова сумка. На початку ходьби альгия кілька виражене, далі вона регресує і стає незначною. Коли в сидячою позиції помістити ногу на ногу, вона також стає сильнішою. В деяких випадках спостерігаються вегето-судинні розлади.

Зовнішній огляд показує интактность суглобових кордонів. Обумовлюється наявністю великих сідничних м’язів на зовнішній стороні суглоба і глибоке його розміщення в підшкірно-жировій клітковині.

Терапевтичний підхід

Починати терапію важливо максимально рано, тоді результат більше, ймовірність формування негативних наслідків значно знижується. Консервативні способи побудовані на иммобилизировании ураженої кінцівки, для цього призначають постільний режим і спокій.

В якості реабілітаційних заходів фахівці рекомендують ЛФК. Там в основному присутні фізвправи на розтягування, зміцнення стегнових і сідничних м’язів. Натреновані м’язові групи гарантують крім відмінного стану артрсочленения ще і попередження утворення запалення.

Зменшують запальну реакцію препарати НПЗЗ — Вольтарен, Німесулід, Диклофенак та ін

Фізіотерапія – важливий момент у терапевтичних заходах. В основному використовуються (з урахуванням форми) теплові або холодові маніпуляції, УВЧ. Вони зменшують набряк, запальний процес, стимулюють регенераційні явища в бурсі.

Для профілактики посттравматичної форми рекомендується негайно ж після травмування використовувати холод. При хронічній формі же холод навпаки протипоказаний, у цьому випадку необхідні теплові процедури.

У разі наявності ексудативного випоту в суглобовій порожнині показано її елімінацію. Тоді вдаються до пункції. Пунктат досліджується і на підставі отриманих результатів проводять коригування лікувальної тактики.

У певних варіантах призначають внутрішньосуглобові ін’єкції. Интрасуставным способом вводять розчини на основі антивоспалительных і знеболюючих речовин, ГКС (у тяжких формах). Після пункцій лікарями рекомендується спати з піднесеною сідничної областю. Пунктирування іноді можуть повторити, все залежить від результату лікування.

Оставить комментарий