Артроз гомілковостопного суглоба — симптоми і лікування

зміст:

 • Класифікація
 • причини
 • Основні ознаки
 • Діагностика і терапія

Артроз гомілковостопного суглоба — це невиліковне захворювання, яке носить дегенеративно-дистрофічний характер. На самому початку відбувається ураження тільки хрящової тканини, але в міру розвитку патологічного процесу зачіпає і капсулу суглоба, і синовіальну оболонку, і зв’язки, і навіть м’язи, які знаходяться поруч.

Класифікація

agsВ медицине принято различать два вида артроза. Первый – деформирующий, второй – посттравматический. Каждый из них имеет свои симптомы, свои причины и механизм развития.

Посттравматический артроз– это заболевание, основной причиной которого является постоянное травмирование костных и мягких тканей, что может сопровождаться разрывом связок, трещинами, отёками, воспалением и болевым синдромом. При этом сустав может иметь аномальную подвижность, что особенно связано с разрывом связок, которые удерживают его в единственно правильном положении.

Если к врачу обратиться незамедлительно, то вылечить заболевание помогут консервативные методы — иммобилизация, снятие воспаление и отёка, применение нестероидных противовоспалительных препаратов, хондропротекторов. Такое лечение при своевременным обращением за помощью может быть успешным, однако в дальнейшем сустав будет требовать бережного обращения к себе, чтобы воспаление не повторилось снова.

Деформирующий артроз голеностопного сустава – это одна из тяжёлых патологий, и самое частое осложнение при этом — неправильное положение стопы. К этому приводит продолжительное воспаление, болевой синдром, отёки и дегенеративные изменений хряща и суставной сумки. При этом какие-либо изменения в положении стопы можно заметить только на последней стадии развития заболевания. Заканчивается заболевание инвалидностью и полной неспособностью к самостоятельному хождению.

Причины

Принято выделять две группы артрозов. К первой группе относятся первичные. Ко второй – вторичные. При этом первичный может возникать без каких-либо причин, а вот для развития вторичного всегда есть неблагоприятный факторы. Но в том и в другом случае в основе заболевания лежат нарушенные обменные процессы в ткани хряща.

До факторів і причин розвитку цієї патології можна віднести:

 1. Перелом щиколотки.
 2. Перелом таранної кістки.
 3. Надрив зв’язок.
 4. Розрив зв’язок.
 5. Постійні мікротравми.
 6. Зайва вага.
 7. Інтенсивні заняття спортом.
 8. Тривала ходьба кожен день протягом декількох місяців.
 9. Тривале носіння взуття на високих підборах.
 10. Остеохондроз.

Також до причин появи цього захворювання можна віднести наявність таких системних невиліковних захворювань, як цукровий діабет, подагра, псевдоподагра. Так як ця патологія найчастіше розвивається у жінок, то тут велику роль відіграє нестача жіночих статевих гормонів в період менопаузи.

До іншим сприяючих чинників належать такі захворювання, як остеохондроз, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит. Лікування артрозу гомілковостопного суглоба найчастіше залежить від причин, які його викликали.

Основні ознаки

На самому початку недуги виникає тільки ледь помітна стомлюваність і нерезкая біль. Все це зазначається тільки після тривалого навантаження на суглоб. У міру розвитку недуги біль стає сильнішою і тривалішою. Вона може з’явитися не тільки після навантаження, а й в нічний час, коли людина спить.

Деформація формується дуже повільно, також відзначається обсяг рухів, а при ходьбі чітко чути хрускіт. На пізніх стадіях руху обмежені, а при ходьбі людина змушена спиратися на тростину або ходити за допомогою милиць.

Артроз гомілковостопного суглоба, симптоми і лікування якого схожі на артрози інших суглобів, все ж має одну особливість. Вся справа в тому, що больовий синдром тут має деякі особливості:

 1. Відзначаються стартові болю, які виникають після сну або тривалого перебування в одному положенні, але при русі вони швидко зникають.
 2. При навантаженні болі посилюються в кілька разів.
 3. Відзначається швидка стомлюваність в області голеностопа.
 4. Під час ходьби можуть бути чутні хрест, скрип або клацання.
 5. Ночами болю найчастіше починаються в ранкові години.
 6. У момент загострення область голеностопа може бути опухлої, набряклі і гарячої на дотик.
 7. Присутній скутість і обмеження в рухах.

На останніх стадіях гомілку сильно викривляється і приймає неправильну форму, що практично не дає пацієнтові з цим діагнозом пересуватися самостійно.

Діагностика і терапія

schmerzendes FußgelenkПерш, ніж приступати до лікування, необхідно точно встановити діагноз. Для цього використовуються найрізноманітніші діагностичні методи, але вирішальна роль відводиться рентгенологічної діагностики. При більш складних випадках, а також для того, щоб точно встановити стадію недуги, може бути використано МРТ — дослідження.

Якщо в цьому є необхідність, то призначається додаткове обстеження у невролога, ревматолога, ендокринолога та інших спеціалістів.

Як лікувати артроз? На перших стадіях можуть допомогти фізіотерапевтичні процедури і використання протизапальних препаратів. Однак в подальшому необхідно виключити підвищене навантаження на ноги. Також на ранніх стадіях можуть допомогти народні методи лікування.

На останніх стадіях добре допомагає оперативне лікування, яке полягає в повній заміні суглоба на штучний.

Оставить комментарий