Посттравматичний артроз ліктьового суглоба — симптоми і лікування

Посттравматичний артроз ліктьового суглоба – стан, який розвивається після травми ліктя. Таке буває далеко не завжди, а тільки якщо забій або перелом виявилися не до кінця вилікуваними.

Як зрозуміло з назви, в основі цього захворювання лежить травма. Це може бути вивих, який не був вправлен і в підсумку кістки суглоба буквально зростаються так, як є. Друга причина – переломи, які також опинилися без уваги, як відкриті, так і закриті. При закритому переломі відбувається зміщення кісток, що також негативно позначається на стані ліктя. При відкритій формі кістки можуть сильно пошкодити хрящову тканину.

Посттравматичний артроз ліктьового суглоба по системі МКБ 10 буде мати код М19.12.

Як проявляється

Захворювання протікає в три стадії. Протягом першої видимі зміни в суглобі відсутні. Основний симптом – скутість і незначні болі. Часто це залишається без уваги з боку пацієнта та списується на наслідки травми.

На рентгенівських знімках змін немає, на знімках МРТ вони ледь помітні, тому поставити точний діагноз досить складно. Слід знати, що на першому етапі патологію можна повністю вилікувати, причому для цього навіть не потрібно застосовувати ліки.

При другого ступеня з’являється атрофія м’язів, які розташовані навколо ліктя. Хрящова тканина починає все сильніше руйнуватися і виснажуватися. На рентгенівському знімку стають видні зміни кісткової тканини, а контури їх стику стають нерівними.

Якщо пацієнт продовжує навантажувати суглоб, то це приносить сильні больові відчуття, а в подальшому стає причиною для отримання інвалідності. У цей період лікування медикаментозне, одночасно із застосуванням фізіотерапії, масажу і ЛФК.

Артроз на третій стадії – це сильна біль, яка триває протягом доби навіть у повному спокої. Повного лікування не допоможе домогтися навіть операція.

Особливо небажаним є самолікування, так як зупинити прогресування захворювання таким чином не вийде, а хрящі суглоба можуть зруйнуватися повністю.

Як позбутися

Лікування постравматического артрозу ліктьового суглоба проводиться в залежності від його ступеня. На першому етапі найчастіше призначаються хондропротектори, вітаміни та ліки, які допомагають розширити кровоносні судини. Тільки при сильних болях призначаються протизапальні препарати негормонального типу.

При другій стадії болю стають сильними і хронічними. Для полегшення цього стану використовують протизапальні і знеболюючі засоби. Якщо це не допомагає, лікар може порадити зробити кілька внутрішньосуглобових блокад.

На третій стадії лікування ліками мало ефективно, так як хрящова тканина практично повністю зруйнована. Для зняття запалення – препарати з групи НПЗЗ. Основним лікуванням у цьому випадку є операція, хоча і вона не дає гарантії, що рука поверне свою рухливість.

На першій стадії замість таблетованих препаратів багато лікарі рекомендують використовувати мазі. Це можуть бути ті, що відносяться до НПЗЗ – ібупрофен, диклофенак, кетопрофен та багато інших. Це може бути капсацин на основі перцю, який забезпечує більший приплив крові до ліктьового суглобу, або саліцилати, які непогано знімають запалення. Також ліки можна використовувати і при ударах.

Операція застосовується лише в крайньому випадку, коли консервативна терапія допомогти більше не може. Це сильний біль, який ніяк не проходить після прийняття ліків, тривале лікування, яке не принесло ніяких результатів, сильне руйнування хрящової тканини.

Операція вважається досить важкою і через деякий час потрібно її повторне проведення. Щоб вона не знадобилася, потрібно після появи перших симптомів звернутися до лікаря — травматолога або ортопеда. Після призначення терапії треба дотримуватися всі рекомендації лікаря. Також при необхідності протягом всього терміну лікування потрібно носіння спеціального бандажа або гіпсової лангети, яка не дозволить кінцівки ворушитися.

Оставить комментарий