Бурсити колінного суглоба (супрапателлярний, инфрапателлярний, кіста Бейкера): симптоми, лікування медикаментами і операція, фото

Зміст:

  • Види бурситу
  • Причини
  • Симптоми
  • Діагностика
  • Лікування

Бурси (які ще називають просто сумками) є анатомічними компонентами колінного суглоба, на внутрішній поверхні яких розташовані клітини, що виробляють синовіальну рідину. Як відомо, саме ця рідина забезпечує ковзання всіх суглобових поверхонь при рухах.

Сам же бурсит коліна або, точніше, колінного суглоба, симптоми і лікування якого розглядаються в цій статті, являє собою запалення навколосуглобових або суглобової сумки.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Які види бурситу існують?

В колінному суглобі розташоване відразу кілька сумок, але найбільш уразливими для даного захворювання є три з них. Бурсит класифікується в першу чергу саме по тому, який сумка збуджена:

  • супрапателлярний (надколенний, препателлярний) бурсити колінного суглоба є найпоширенішою формою цієї хвороби. В цьому випадку відбувається запалення надколінної сумки суглоба. Найбільш поширена причина розвитку — травма колінного суглоба. Також можливий розвиток цього виду бурситу при тривалому стоянні на колінах;
  • инфрапателлярний (підколінний) бурсити колінного суглоба являє собою запалення синовіальної сумки. Цей вид хвороби найчастіше розвивається через пошкодження зв’язкового апарату в області коліна;
  • кіста Бейкера — вид бурситу, при якому вражається синовіальна сумка, розташована в нижній внутрішньої частини суглоба. Цей вид хвороби зазвичай розвивається у людей, які страждають від надмірної ваги — в цьому випадку навантаження на коліна занадто велика і постійно відбувається мікротравматизація сухожиль і зв’язок.

Також бурсити класифікуються за причини розвитку запалення як:

  • 350_210серозний — у цьому випадку відбувається асептичне запалення сумки;
  • гнійний, причиною розвитку якого є хвороботворні організми, що потрапили в порожнину бурси. Вони і є причиною розвитку запалення і освіти гній.

За типом перебігу розрізняють також хронічну та гостру форму цієї хвороби.

Причини розвитку захворювання

Найбільш поширеними причинами розвитку такого запалення є різні незначні, але регулярні травми колінного суглоба. Це може бути досить серйозне пошкодження, наприклад — надрив або розтягнення зв’язок, але не менш значущими є і забої, садна і рани в області коліна. Також спровокувати розвиток запалення можуть алергічні реакції, порушення обміну речовин і аутоімунні процеси в людському організмі.

Але при всій розмаїтості причин розвитку захворювання «пусковий механізм» у нього практично завжди однаковий — це занадто великі фізичні навантаження на суглоб, які можуть виникати при надлишковій масі тіла, важких фізичних навантаженнях і заняттях спортом.

Які симптоми колінного бурситу?

Супрапателлярний або препателлярний бурсити колінного суглоба є найбільш поширеною проблемою, тому в першу чергу розглянемо симптоми і лікування саме цього виду захворювання.

При розвитку такого виду хвороби в першу чергу пацієнт відчуває біль в області коліна, також у верхній частині коліна з’являється припухлість, порушується рухливість суглоба. При проведенні діагностики лікар звертає увагу на появу в області надколінка пухлиноподібного утворення, яке має округлу форму, на дотик м’яке а за розмірами приблизно відповідає невеликому яблуку. Над запаленої сумкою може спостерігатися почервоніння шкіри, її температура на дотик миє значно відрізнятися від температури шкірних покривів, які знаходяться поза зоною запалення.

У тих випадках, коли причиною розвитку запалення стає інфекційне ураження (гнійна форма), то описані вище місцеві симптоми супроводжуються ознаками інтоксикації організму — з’являється головний біль, озноб, підвищується температура тіла, спостерігається млявість і загальна слабкість.

Як діагностують це захворювання?

Щоб розібратися, як лікувати бурсити колінного суглоба, лікар повинен не просто його діагностувати, а й визначити причину його розвитку. Саме по собі діагностування даного захворювання не є проблемою — досвідчений фахівця для цього достатньо провести загальний огляд та пальпаторне дослідження.

Доктор також зазвичай наголошує наявність рухомого, хворобливого і чітко обмеженого освіти, яке розташовується в області надколінка. На дотик це утворення може бути гарячим. Якщо ж людина страждає від цього захворювання вже досить довго, то також можуть прощупуватися інші щільні освіти в області запалення, які являють собою фіброзні «нарости», в яких відкладаються солі кальцію.

Але одним з найважливіших моментів діагностики є підтвердження асептичної природи запалення, для чого проводять пункцію сумки. Якщо в результаті отримують прозору рідину, то можна зробити висновок про асептичному запаленні, отримання гною говорить про те, що причиною розвитку бурситу стали хвороботворні мікроорганізми. Відповідно до результатів цього дослідження вносяться корективи в передбачуваний курс лікування.

Значно складніше діагностика підколінного бурситу, оскільки ця сумка недоступна для пальпації та огляду. У цьому випадку вдаються до інструментальних методів — ультразвукового дослідження, артрографії та рентгенографії колінного суглоба.

Кіста Бейкера також визначається досить легко завдяки характерному мету розташування — у підколінній ямці. На дотик вона являє собою досить м’яке і практично безболісне утворення. Але для точної діагностики зазвичай також проводиться ультразвукове дослідження.

Як лікують бурсит?

Отже, як вилікувати бурсити колінного суглоба? Слід зазначити, що першим правилом лікування в цій ситуації є забезпечення повного спокою та відсутності навантажень на уражений суглоб. Також для зменшення больових відчуттів і набряку намагаються надати нозі піднесене положення.

kolennyi_systavНадалі лікування залежить від того, яка форма захворювання діагностовано. Так, бурсити колінного суглоба, який має асептичне походження, передбачає лікування медикаментами, а ось при гнійній формі крім медикаментозного лікування необхідна операція.

Саме по собі лікування асептичного форми не особливо складне — воно передбачає спокій, холодні компреси, а також застосування нестероїдних протизапальних препаратів та аналгетиків за необхідності — для зменшення больового синдрому. Також застосовуються фізіотерапевтичні методи лікування — ультразвук з

Лікування за допомогою методів народної медицини також можливе, але тільки за погодженням з лікуючим лікарем.

Гнійна форма захворювання набагато складніше у лікуванні, оскільки в цьому випадку повинно проводитись видалення гною з подальшим дренуванням суглоба. Отриману рідину досліджують, щоб виявить збудника хвороби і призначити відповідні антибіотики. Після цього суглобова сумка промивається антисептичними розчинами і в неї вводяться обрані за результатами досліджень антибіотики.

Оставить комментарий