Невропатія ліктьового нерва — симптоми і лікування

Зміст:

  • Причини
  • Як проявляється
  • Діагностика
  • Як позбутися

Невропатія ліктьового нерва – ряд захворювань, які пов’язані з ураженням нерва, що носить назву n. Ulnaris. Це досить поширена патологія, яка з’являється при травмі ліктьового суглоба. Тому вона зустрічається в практиці не тільки невропатологів, але і травматологів.

Причини

Основна причина цього стану – пошкодження нервового волокна, або його компресія. Це може статися в результаті удару руки, вивиху передпліччя, перелом плеча, ліктя, вивиху кисті та в деяких інших ситуаціях. Часто такий стан виникає у людей, які використовують лікоть як опору для підтримки голови.

Компресійно-ішемічна невропатія ліктьового нерва починається внаслідок запального процесу або змін його структури. Здавлювання може наступити в результаті остеоми, розтягнення зв’язок, синовіту, деформуючого остеоартрозу, бурситу. Таке буває при тривалої і безперервної роботи руками, наприклад, при використанні викрутки, молотки.

Як проявляється

Симптоми невропатії ліктьового нерва починаються зі слабкості в області кисті. При цьому пацієнт практично нічого не може взяти ураженою кінцівкою. Це виражається в неможливості переставити чайник на плиті або грати на піаніно, працювати на клавіатурі або друкувати на машинці.

Настають і деякі сенсорні порушення. Причому вони можуть виражатися як зліва, так і справа, хоча такий стан, коли уражається дві руки відразу, трапляється дуже рідко. Пацієнт скаржиться на оніміння останнього пальця, іноді цей же симптом зачіпає і четвертий палець правої або лівої руки, що також є симптомами невропатії ліктьового нерва. Уражається і ліктьовий край долоні.

У самому суглобі виникає відчуття дискомфорту, а у важких випадках може початися і больовий синдром. Причому болі при появі починають віддавати в кисть з боку ліктя, тому поставити точний діагноз виходить далеко не завжди.

Всі симптоми стають більш помітними вранці. Особливо це характерно для посттравматичного варіанти невропатії. Виникає таке у разі, якщо пацієнт під час сну підкладає руки під голову або згинає їх під незручним кутом.

Лікар при уважному огляді зможе побачити гіпотрофію практично всіх м’язів, що розташовані нижче ураженого суглоба. Пальці нерідко розташовані так, що нагадують пазуристу лапу.

Якщо такий стан наголошується в районі каналу Гійона, що носить назву тунельна невропатія, тоді прояви нагадують всі попередні симптоми, але є деякі відмінності. Больовий синдром переважно локалізована в районі підстави кисті, а сенсорні розлади присутні тільки на долоні. Тил кисті при даному типі захворювання не страждає.

Діагностика

Щоб точно виявити причини невропатії ліктьового нерва і призначити правильне лікування, пацієнт має пройти ряд діагностичних процедур.

В основі діагностики – електроміографія, а також электронейрография. При необхідності проводиться УЗД нерва, що дозволяє встановити причину захворювання, а також ступінь стискання і довжину нерва, який піддався ніяким змінам.

Щоб зрозуміти, в якому стані знаходяться кістки і суглоби в даній області, проводиться рентгенографія ліктя, передпліччя, лучезапястной області. Якщо ж ці заходи не дозволяють точно встановити діагноз, тоді необхідно проведення КТ – дослідження.

Диференціювати це патологічний стан слід з поліневропатією, корінцевим синдромом, який найчастіше з’являється при остеохондрозі, а також з іншими патологіями, які пов’язані з ураженням нервової тканини.

Як позбутися

Лікування невропатії ліктьового нерва залежить від причин, які призвели до цього діагнозу. Якщо це пухлина, гематоми і рубці, які здавлюють нервову тканину, тоді тут просто не обійтися без операції. Також вона показана, якщо пацієнт не отримує належного ефекту від консервативної терапії.

Лікування препаратами передбачає прийом знеболюючих препаратів, таких, як кеторол, а також ліків, які допомагають зняти запальний процес. У найбільш важких випадках призначають глюкокортикостероїди, а також вітаміни.

В якості додаткового лікування використовується ЛФК, масаж, УВЧ, фонофорез, магнітотерапія. Для того, щоб запобігти розвиток м’язової атрофії, часто застосовуються масажні курси і електроміостімуляция.

Але таке лікування можливе тільки при повному позбавленні від гострої форми хвороби, тобто тоді, коли повністю зникнуть болі. У цей період потрібно обмеження рухів рукою, для чого накладається гіпсова лангета. Також треба повністю виключити всі можливі навантаження на уражену кінцівку.

Оставить комментарий