Шийно-черепної синдром — симптоми і лікування

Зміст:

 • Основні прояви
 • Діагностика
 • Лікарська терапія

sheya-bolШийно-черепної синдром, який ще носить назву цервикокраниалгия – неврологічне захворювання, яке характеризується больовими відчуттями в шийно-потиличній області. Код за МКХ цього синдрому — М 53.0. Найчастіше захворювання виявляється у людей похилого віку, кому вже виповнилося 60 років і більше. Що стосується кількості захворілих чоловіків і жінок, то воно приблизно однаково.

Основна причина його розвитку – травма голови або шиї, а також перевантаження шийного відділу хребта, яка виникає протягом тривалого часу. При цьому основними скаргами будуть головний біль та біль в ділянці шиї, а також запаморочення.

Всі ці прояви пов’язані з тим, що відбувається подразнення рецепторів, розташованих в районі зв’язок, міжхребцевих суглобах, м’язах і апоневрозах потиличної частини черепа.

Основні прояви

Запаморочення в цьому разі виникає внаслідок спазму артерій, розташованих в хребті. Ці судини проходять в районі поперечних відростків хребців на рівні шиї. Причому головний біль і больовий синдром в районі шиї з’являється далеко не відразу. Вони розвиваються протягом декількох років.

Болі стають особливо сильними при поворотах голови, при тривалому незручному положенні тулуба. З часом всі симптоми наростають і можуть носити постійний характер. Тому при перших же проявах недуги з лікуванням затягувати не варто, а потрібно негайно відвідати лікаря – невропатолога, який допоможе з’ясує причину патології, і призначить правильне лікування.

До інших частих симптомів цього захворювання можна віднести:

 1. Шум у вухах.
 2. Дзвін у вухах.
 3. Шум в голові.
 4. Оніміння шкіри на обличчі.
 5. Оніміння шкіри в області потилиці.

Діагностика

Діагностика включає в себе такі методики, як доплерографія судин шиї, рентгенографія шийного відділу хребта при підозрі на дегенеративно-дистрофічні зміни або магнітно-резонансна томографія шиї (МРТ), яка допомагає виявити ранні ознаки остеохондрозу.

Так як шийно-черепної синдром має досить поширені і часто зустрічаються симптоми при інших захворюваннях, необхідно обов’язково провести диференціальний діагноз з такими патологіями, як:

 1. Цервикокраниалгия, що з’явилася з-за грижі міжхребцевих дисків.
 2. Шийна мігрень.
 3. Синдром хребетної артерії.
 4. Невралгія потиличного нерва.
 5. Краниовертебральние аномалії.

Після того, як вірний діагноз буде поставлений, необхідно обов’язково дотримуватися лікування, призначеного лікарем. Самолікування при цій патології неприпустимо.

Лікарська терапія

sheya2Лікування шийно-черепного синдрому починають з препаратів з групи НПЗЗ. Найчастіше препаратом вибору стає диклофенак та його аналоги – вольтарен, діклонат і багато інших. Тривалість прийому залежить від інтенсивності больового синдрому, але найчастіше НПЗЗ використовують не більше тижня. При неяскраво вираженому больовому синдромі добова доза 75 мг, при сильних болях — до 150 мг.

Використовувати диклофенак та його похідні можна в декількох формах. Це звичайні таблетки, таблетки пролонгованої дії, супозиторії, розчин для внутрішньом’язового введення.

Другий препарат, який також обов’язковий до застосування — Тизанідин (Тизанідин-Тева, Тізалуд, Сирдалуд). Це міорелаксант центральної дії, який допомагає зняти спазм м’язів.

Приймати Тизанидинудобнее у формі таблеток. На добу – 2 – 4 мг залежно від тяжкості больового синдрому. Для отримання кращого ефекту застосовувати у дозі від 12 до 24 мг, 3 або 4 рази протягом доби. При цьому початкова доза не повинна перевищувати 6 мг, а добова – не більше 36 мг.

При наявності ниркової недостатності дозу слід підвищувати поступово, а початкова добова доза повинна становити не більше 2 мг на добу.

Також під час лікування може знадобитися консультація невролога, рентгенографія шийного відділу хребта і функціональні проби.

Оставить комментарий