Перелом ключиці у дітей — причини, симптоми і лікування

Зміст:

 • Причини
 • Симптоми
 • Перша допомога
 • Лікування
 • Оперативне лікування

Перелом ключиці у дітей – одна з поширених травм цього віку. Найчастіше він трапляється при безпосередньому ударі на область ключиці або при падінні на пряму руку або на плече, але іноді це може статися і в момент пологів.

Причини

per-klПерелом ключиці у новонародженого при пологах завжди має свої причини. Так, наприклад, переважна більшість випадків – це стрімкі пологи, коли дитина народжується дуже швидко і не встигає виконати всі покладені фізіологічні руху і перевороти під час цього складного процесу. До того ж стрімкі пологи нерідко закінчуються і іншими травмами, наприклад, головного мозку.

Друга причина – здійснення перевороту дитини руками або інструментами, що може знадобитися при його неправильному положенні в матці – косому, поперечному або сідничному.

Третя причина – невідповідність розмірів плода і тазу матері. При так званому вузькому тазі і великому плоді можуть виникати деякі проблеми під час пологів, тому тут робиться спеціальне розтин ключиці дитини, так як іноді це єдиний спосіб допомогти з’явитися новонародженому на світло.

І, нарешті, четверта причина – неправильне передлежання дитини в момент пологів.

Симптоми

Зрозуміти, що у дитини стався перелом, не складе труднощів. У цій області утворюється гематома і помітний набряк, при сповиванні або при спробах поворухнути рукою дитина відчуває біль і починає плакати і сильно турбуватися. Ще одна відмінна риса цієї травми – різна активність рук немовляти.

Травма має такі симптоми, як:

 1. Сильна біль відразу після травми.
 2. Неможливість підняти пошкоджену руку.
 3. Травмоване плече опущене, висунуто вперед або зміщено всередину.
 4. На передпліччі є набряк і крововилив.
 5. Пошкоджена рука здається довшим.
 6. Є зміни в формі ключиці.
 7. При рухах рукою чути хрускіт.

В залежності від наявності пошкоджень шкіри перелом ключиці у новонародженого буває закритим і відкритим. При першому варіанті цілісність шкіри і м’язового покриву не порушена. При другому зламана кістка пошкоджує шкіру і виступає назовні. Ці ж два виду перелому бувають і у дітей старшого віку.

Також за характером буває перелом без зміщення, коли його лінія проходить між двох відламків, що стикаються один з одним, і зі зміщенням, коли обидві кістки знаходяться на відстані один від одного.

Перша допомога

Не можна намагатися самостійно вилікувати таку травму у дитини. Поруч з цією кісткою проходять великі судини і нерви, і при будь-якому незручному русі можна отримати масивна кровотеча або м’язовий параліч.

Що ж необхідно зробити при наявності цієї травми? По-перше, дати дитині анальгін або парацетамол для знеболювання. По-друге, забезпечити руці спокій, що допоможе уникнути подальшого зміщення кісток. В області пахви слід покласти грудку вати або будь-яку згорнуту тканину, після чого зігнути руку в лікті і прив’язати її косинкою або примотати до тулуба. Замість пов’язки може використовуватися шина для лікування переломів ключиці у дітей. При наявності кровотечі його можна зупинити за допомогою давлючої пов’язки, а рану попередньо обробити будь-яким бактерицидним засобом.

І, нарешті, дитину обов’язково треба доставити в травматологічний стаціонар. Під час транспортування стежити за тим, щоб він знаходився тільки в сидячому положенні.

Лікування

Лікуванням перелому ключиці у новонароджених повинен займатися тільки лікар. На першому етапі рука повинна бути зафіксована до тулуба за допомогою пов’язки Дезо. Таку пов’язку витримують протягом тижня без операції, і місяць після операції. При наявності великої гематоми можна застосовувати внутрішньом’язово вітамін К. Курс лікування становить 3 дні. Використовується місцево мазь траумель С — вона допомагає при знеболюванні, знімає набряклість і регенерує ушкоджені тканини.

У період лікування дитина не повинна лежати на боці з хворої сторони. Можна спати тільки на спині, або на здоровій стороні. Найчастіше при дотриманні всіх правил кістка зростається вже на 18 – 21 день.

Оперативне лікування

per-kl2Хірургічне втручання при такому вигляді перелому потрібно вкрай рідко. Однак для нього є своїм свідчення, до яких в першу чергу варто віднести:

 1. Відкритий перелом.
 2. Сильний зсув кісток, яке не можна усунути за допомогою репозиції.
 3. Пошкодження шкіри, нервів, судин або легені.
 4. Невралгічні болю у руці.
 5. Надлишкова кісткова мозоль.

Чим саме буде зафіксована зламана кістка, залежить від виду та типу перелому, а також від наявних ускладнень. Це можуть бути спиці, штифти, пластини. Операція проводиться під загальним наркозом, після чого може бути накладена гіпсова пов’язка, яка носиться протягом півтора місяців.

Будь-яке лікування перелому ключиці і вимагає правильної реабілітації, яка включає електрофорез, масаж, ЛФК і магнітну терапію. Тривалість реабілітації залежить від виду перелому і від того, як швидко він зростається.

Оставить комментарий