Забій ключиці — симптоми і лікування

зміст:

  • прояви
  • Перша допомога
  • діагностика
  • як позбутися

Забій ключиці — відносно рідкісна травма, яка виникає при пошкодженні м’яких тканин, але відсутності відкритих ран. Основне навантаження припадає на м’язи і шкіру, а також на зв’язки і підшкірні шари. Може статися травмування довколишній судин і найближчих нервових закінчень. Це провокує розвиток гематом і больового синдрому різної інтенсивності.

Дана травма може бути двох типів — прямої і непрямої. У першому випадку механічний вплив виявляється безпосередньо на область ключиці. Це може бути удар або результат падіння.

Другий тип виникає тоді, коли удар припадає на витягнуту руку, плече, груди або лікоть. Діагностувати таку травму досить складно, тому точно поставити діагноз можна після рентгенологічного обстеження.

Особливо небезпечний удар ключиці у дитини, при якому порушується цілісність судин або трапляється пошкодження нервової тканини. Без надання своєчасної медичної допомоги може розвинутися велика гематома, яка в підсумку нерідко загнаівается. Іноді бувають неврологічні порушення, що пов’язано з порушенням функцій ураженої кінцівки.

прояви

Симптоми забитого ключиці виражені досить яскраво. В першу чергу потерпілий буде скаржитися на біль, яка помітно посилиться під час спроби посувати плечем або в момент підняття руки.

Через розвиненого запального процесу досить швидко починається набряк. Він заважає діагностиці, так як часом не дозволяє відрізнити забій від перелому, і допомогти тут може тільки рентгенографія.

Поступово синяк почне змінювати свій колір, що буде говорити про початок процесу його розсмоктування. Якщо цього не відбудеться і синяк тривалий час буде багряним, а також його розміри будуть досить великим, слід обов’язково видалити згорнулася кров з підшкірного простору хірургічно. В іншому випадку буде загноєння, що може стати причиною остеомієліту або сепсису.

Рефлекторно потерпілий буде намагатися притискати руку якомога ближче до тіла і здійснювати нею менше рухів. Це є і одним із симптомів перелому, тому при неможливості на місці події поставити правильний діагноз, потерпілому треба обов’язково надати першу допомогу і відправити в травматологічний пункт.

Перша допомога

Що робити, якщо трапився сильний удар ключиці? В першу чергу руку слід знерухомити, так як при будь-якому русі біль буде досить сильною, а при наявності перелому може статися зсув кісток.

Руку слід підвісити на косинці або просто прив’язати до тіла, щоб вона не могла рухатися. Слід пам’ятати, що ліктьовий суглоб повинен бути зігнутий, тобто перебувати в фізіологічно правильному положенні.

Для зменшення болю, набряку, а також щоб зупинити вилив крові з пошкодженої судини, на місце травми потрібно прикласти холод. Це може бути будь-який холодний предмет, включаючи і продукти з холодильника, або рушник, змочений у холодній воді.

Якщо біль дуже сильна, потерпілому можна запропонувати знеболюючі ліки — анальгін, кеторол або інші. Найголовніше — з’ясувати, чи немає у потерпілого алергії на дані ліки і дотримати дозування.

Після цього треба обов’язково звернутися до фахівця. Самолікування може негативно позначитися на подальшому здоров’я. Та й переплутати забій і перелом без медичної освіти дуже просто.

діагностика

Симптоми забитого ключиці не говорять про відсутність перелому. Тому обов’язково треба провести діагностичні процедури і тільки після цього починати лікування.

Найпростіший і найпоширеніший спосіб — рентгенографія. Вона застосовується скрізь і виявити відсутність або наявність пошкоджень кісткової тканини можна в найкоротший проміжок часу.

При необхідності лікар може скористатися МРТ дослідженням, яке проводиться для виявлення розривів нервових закінчень і пошкоджених судин.

як позбутися

Лікування забиття ключиці триває від однієї до трьох тижнів, в залежності від тяжкості, і проходить без будь-яких наслідків.

Протягом двох тижнів треба дотримуватися спокою для руки, яку слід зафіксувати в єдино правильному положенні. Після травми в перші 48 годин прикладати холод — кожен раз на 5 — 10 хвилин з подальшим інтервалом в 30 хвилин.

Запальний процес можна купірувати за допомогою мазей, які відносяться до групи НПЗЗ. У важких випадках, коли больовий синдром виражений особливо сильно, може допомогти новокаїнова блокада.

Лікування забиття ключиці при бажанні можна проводити і в домашніх умовах, але тільки при дотриманні всіх рекомендацій лікаря. Після медикаментозної терапії рекомендується пройти курс електрофорезу або УВЧ.

Оставить комментарий