Забій п’яти — симптоми, як лікувати

зміст:

  • причини
  • як проявляється
  • Перша допомога
  • діагностика
  • як позбутися
  • наслідки

Забій п’яти — дуже поширена травма, і трапитися вона може в будь-якому віці. Найчастіше така травма з’являється в результаті стрибка при приземленні на п’яти або при падінні з висоти при приземленні на ноги.

Це закрите пошкодження м’яких тканин без сильного порушення їх структури, а також без наявності перелому. Така травма часто супроводжується вивихом суглоба і розривом зв’язок, а також іншими, більш важкими ушкодженнями, які вимагають тривалого лікування.

причини

Забій п’яти після стрибка — найчастіша причина. Невдале приземлення при стрибку може бути не тільки у професійних спортсменів, а й у дітей на уроках фізкультури, а також під час ігор у дворі.

Друга причина — біг або ходьба по нерівній поверхні, наприклад, по камінцях або гальці, у взутті, яка має погану якість.

У рідкісних випадках така травма може трапитися зі спортсменами, які займаються легкою атлетикою. Також причиною може стати ходьба по сходах або тривале носіння взуття на високих підборах.

До групи ризику в основному входять діти і спортсмени, тобто ті, хто веде активний спосіб життя.

як проявляється

Симптоми можуть бути самими різними, і все залежить від тяжкості травми. Найчастіше основний прояв — поява синця, що відбувається при порушенні цілісності судини. При цьому кров потрапляє в м’язи і підшкірну клітковину, що і викликає появу гематоми. Як правило, цей симптом проходить самостійно, не вимагаючи будь-якого лікування.

В районі стопи є чимало нервових закінчень. Тому, коли гематома починає їх здавлювати, з’являється біль. Сильне крововилив, що приводить до розшарування тканин, може також викликати біль. Але больовий синдром найчастіше незначний і проходить буквально за пару днів.

Набряк м’яких тканин — третій симптом забиття п’яти, який, як і будь-яку травму, слід лікувати. Якщо набряк не проходить протягом декількох днів, а біль стає все сильніше, треба обов’язково звернутися до лікаря.

Кульгавість — симптом сильного удару, а також інших пошкоджень, наприклад, розриву зв’язок або пошкодження сухожилля.

Як відрізнити забій від перелому? У першому випадку сильний біль триває кілька годин, а потім змінюється на тупу і досить швидко проходить. При переломі біль наростає і при цьому немає ніякої можливості пересуватися самостійно.

Перша допомога

Забій п’яти після стрибка вимагає надання першої допомоги, яка проводиться на місці події. Ногу бажано знерухомити, хоча при повній впевненості у відсутності перелому досить не навантажувати травмовану ногу — не наступати на неї і не ворушити. Стопа при цьому повинна бути звільнена від взуття.

На ушкоджене місце потрібно докласти лід, це допоможе зменшити розмір набряку, знизити больові відчуття і запобіжить розвитку великого набряку. А ось забинтовувати ногу не можна, це може призвести до зміщення відламків, особливо якщо є всі ознаки перелому.

діагностика

Що робити при ударі п’яти? В першу чергу треба поставити правильний діагноз, а значить, обов’язково звернутися до лікаря.

Лікар проведе опитування і уточнить, за яких умов трапився удар, чи було це падіння з висоти або всього лише стрибок в довжину, або виявить інші причини травми. Далі проводиться огляд стопи. Звернути увагу потрібно на наявність синця, подряпин, ран або саден, а також з’ясувати скарги пацієнта.

Якщо після опитування та огляду у лікаря залишилися сумніви в правильності діагнозу, то пацієнту рекомендується зробити рентгенографію. При цьому можна точно відрізнити забій від перелому таранної кістки, а адже саме вона лежить в основі п’яти.

як позбутися

Забій п’яти в основному лікується в домашніх умовах. У перші пару днів треба регулярно прикладати холод. Це призведе до спазму ушкоджених судин, а значить, кров не буде розтікатися.

Для швидкого позбавлення від синяка лише на третій або на четвертий день можна починати теплові процедури. Це допоможе розсмоктати кров в м’яких тканинах. Можна робити компреси з гепарином або Траумель.

Лікування можна проводити і за допомогою компресів з димексидом. Для усунення залишився набряку і больових відчуттів слід скористатися курсом фізіопроцедур. Як мазей можна застосовувати троксевазін, ліотон і деякі інші.

Якщо забій п’яти довго не проходить, треба обов’язково зробити рентгенографію або звернутися за напрямком на МРТ.

наслідки

За часом забій п’яти повинен повністю пройти за пару тижнів без будь-яких наслідків. Але при відсутності лікування можуть виникнути такі ускладнення, як неврити, травматичні

Оставить комментарий