Остеоартроз плечового суглоба — причини та етапи розвитку, лікування

Зміст:

 • Причини і сприятливі фактори
 • Етапи розвитку
 • Симптоми
 • Консервативна терапія
 • Хірургічне лікування

plecho2

Остеоартроз – це дегенеративно-дистрофічне захворювання суглобів, основна причина якого — пошкодження хрящової тканини в тому місці, де суглобові поверхні з’єднуються одна з одною. Це одна з найбільш поширених форм захворювань суглобів і основна причина втрати працездатності. При цьому в патологічний процес можуть залучатися не тільки колінні і тазостегнові суглоби, але і плечовий.

Причини і сприятливі фактори

Остеоартроз плечового суглоба ніколи не виникає сам по собі. Для його розвитку завжди є причини і сприятливі фактори. До основних причин можна віднести:

 1. Травми плеча.
 2. Вроджена патологія даній області.
 3. Надмірні фізичні навантаження.
 4. Малорухливий спосіб життя.
 5. Вроджена дисплазія.
 6. Придбана дисплазія.

І все ж основною причиною варто вважати травму, яка може бути навіть незначної, так і перші ознаки хвороби з’являються далеко не відразу. Також до причин варто віднести аутоімунні захворювання, де на перше місце виступає ревматоїдний артрит, і інфекції – гонорея, сифіліс, кліщовий енцефаліт.

Нерідко остеоартроз є ускладненням інших захворювань, наприклад, гемофілії.

Існує чимало факторів, які можуть викликати це захворювання. І хоча не всі вони неодмінно призводять до хвороби, про них також необхідно знати. До основних провокуючих факторів можна віднести:

 1. Вік старше 50 років.
 2. Наявність остеопорозу.
 3. Надлишкова маса тіла.
 4. Менопауза.
 5. Нестача мікроелементів.
 6. Запальні захворювання суглобів, наприклад, банальний гострий артрит.

До інших факторів можна віднести переохолодження, дія токсинів і отрут на організм, підвищена фізична активність, оперативне втручання в області суглобів.

Етапи розвитку

Незалежно від того, що саме викликало захворювання, воно завжди проходить три стадії свого розвитку. При першій стадії якихось виражених змін у хрящовій тканині немає, проте вже можна виявити патологію у складі синовіальної рідини. Все це супроводжується не яскраво вираженим запальним і больовим синдромами. Що ж стосується лікування остеоартрозу плечового суглоба 1 ступеня, то воно зазвичай включає в себе прийом протизапальних препаратів і іммобілізацію кінцівки, що не дозволяє сильно навантажувати уражений суглоб.

Остеоартроз плечового суглоба 2 ступеня – це вже більш виражений больовий синдром і більш сильна запальна реакція. При цьому кістка на навантаження на синовіальну рідину реагує появою остеофітів.

І, нарешті, друга стадія обов’язково переходить у третю. При цьому хронічне запалення і хронічна біль супроводжують недуга постійно, а трофічні порушення стосуються не тільки м’язів, але і всіх тканин руки.

Симптоми

epicond-plechaПерша стадія захворювання протікає практично без будь-яких проявів. Пояснити це дуже просто – хрящової тканини, яка і страждає при цьому недугу в першу чергу, немає нервових закінчень або судин, тому біль на початку захворювання ніколи не відчувається. Може з’явитися ранкова скутість, але буквально через кілька хвилин вона проходить, тому більшість людей просто не звертають на неї уваги.

При другого ступеня біль стає досить чутливою, також зазначається хрускіт в плечі і ранкова скутість, яка не проходить протягом більш тривалого періоду. Больові відчуття посилюються під час сну, при сирої або вітряну погоду, а також при значному фізичному навантаженні.

Третя стадія характеризується постійним болем, людина практично не може керувати ураженої кінцівки, а будь-які рухи викликають напади больових відчуттів. Можуть бути прояви деформації, а самі зміни стосуються не тільки плеча, але і пальців рук, і навіть ліктя.

Консервативна терапія

Лікарська терапія остеоартрозу плечового суглоба ефективна тільки на першій стадії захворювання, і іноді — при лікуванні другої стадії. Основними препаратами можна вважати:

 1. Диклофенак.
 2. Ортофен.
 3. Індометацин.
 4. Кетопрофен.
 5. Напроксен.
 6. Кеторолак.
 7. Целекоксиб.
 8. Сулиндак.
 9. Мелоксикам.

Їх можна використовувати як у вигляді таблеток або мазей, так і у формі розчинів для ін’єкцій. За призначенням лікаря можуть бути використані і інші препарати, які відносяться до групи нестероїдних протизапальних.

Нерідко використовуються і біологічно активні добавки, вітамінно-мінеральні комплекси, препарати, які відносяться до хондропротекторам, міорелаксанти і багато іншого. Так, наприклад, сучасна медицина може запропонувати при лікуванні цієї недуги:

 1. Масаж.
 2. Вправи у воді.
 3. Застосування ортопедичних пристосувань.
 4. Пульсову магнітотерапію.
 5. Кріотерапію.
 6. Электромиостимуляцию.

Однак при консервативному лікуванні обов’язково потрібно стежити за динамікою розвитку недуги, і у разі продовження швидкого прогресування доведеться вдатися до хірургічного методу.

Хірургічне лікування

Лікування деформуючого остеоартрозу плечового суглоба найчастіше зводиться до його заміни. Однак у цієї операції є деякі протипоказання, тому призначити її може тільки лікуючий лікар. При цьому це єдиний спосіб повернути людину до колишнього життя при захворюванні, яке вже перейшла в третю стадію.

Оставить комментарий